Teraz jest 20 paź 2017, 23:50

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 86 ]  idź do strony:  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
Czas by zawalczyć o nasze 
Autor Treść postu
Zaawansowany
Własny awatar

REJESTRACJA19 maja 2009, 21:22

POSTY        36
Post Czas by zawalczyć o nasze
Czytam wszystkie tematy na forum, i zastanawiam się kiedy w końcu obudzą się Wszyscy skarbowcy. Może nadszedł już czas pora byśmy wzięli sprawy w swoje ręce. Może z każdego urzędu pracownicy niech napiszą pismo skierowane do Ministra Banasia, do Prezesa Kaczyńskiego o naszych problemach, o tym ile zarabiamy, dzięki pismom o mnożnikach widać ile My zarabiamy. Oprócz Związku SOLIDARNOŚĆ inne związki jakoś nie walczą o Nas. Weźmy przykład z Nauczycieli, Górników, Policji piszmy pisma pokażmy że działamy walczymy bo nikt tego z Nas nie zrobi. Może jakby z każdego urzędu pismo trafiło gdzie trzeba kto wie , nic nie mamy do stracenia.

22 cze 2017, 19:23
Nowicjusz
Własny awatar

REJESTRACJA28 lut 2017, 00:14

POSTY        1
Post Re: Czas by zawalczyć o nasze
Witam. 26 lat pracuję w skarbowości i wiele przeszłam. Co mogę powiedzieć? Zgadzam się z Tobą w 100 procentach ale po wielu latach doszłam do smutnego wniosku: Skarbowcy to najbardziej tchórzliwa grupa społeczna, nie mamy szacunku dla siebie pozwalając sobą pomiatać, brak jest zgody pomiędzy pracownikami, kolegami, jedni drugim w tym szalonym wyścigu szczurów podkładają nogę na każdym kroku,cieszą się kiedy kolega dostanie burę za nic od szefa, a na drugi dzień jest w tej samej sytuacji ale mimo to żadnych wniosków z tego nie wynosi, jednostki nic nie zdziałają. Przykre ale prawdziwe. Czy kiedyś odzyskamy honor i siłę do walki czy czy nadal jak robale będziemy pełzać? :mur:

22 cze 2017, 22:34
Zaawansowany
Własny awatar

REJESTRACJA24 maja 2016, 12:35

POSTY        74
O czym mówicie?  U mnie w US rok temu połowa składu miała mnoznik 1,2. Teraz ma ma 1,6. To oznacza wzrost ok 750  zl brutto. Cześć miała dodatek stażowy więc nawet więcej. Połowa pewnie bierze 500 +. Oni są szczęśliwi, normalnie manna z nieba spadła. Oczywiście wiedzą że jacyś celnicy mają więcej ale w us  niewielu widziało ich na własne oczy. Więc kto na protestować?  Może część kontroli pp karnistów i kierowników a ich jest stosunkowo mało. Reszta jest zachwycona i o to chyba chodziło. Zadowolić jak najwięcej, nawet jeśli najsłabszych, tych od których najmniej się wymaga.

23 cze 2017, 00:50
Znawca
Własny awatar

REJESTRACJA23 gru 2015, 12:51

POSTY        138

O czym mówicie?  U mnie w US rok temu połowa składu miała mnożnik 1,2. Teraz ma 1,6. To oznacza wzrost ok 750  zł brutto. Cześć miała dodatek stażowy więc nawet więcej. Połowa pewnie bierze 500 +. Oni są szczęśliwi, normalnie manna z nieba spadła. Oczywiście wiedzą że jacyś celnicy mają więcej ale w us  niewielu widziało ich na własne oczy. Więc kto na protestować?  Może część kontroli, pp, karnistów i kierowników a ich jest stosunkowo mało. Reszta jest zachwycona i o to chyba chodziło. Zadowolić jak najwięcej, nawet jeśli najsłabszych, tych od których najmniej się wymaga
.

Witam. 26 lat pracuję w skarbowości i wiele przeszłam. Co mogę powiedzieć? Zgadzam się z Tobą w 100 procentach ale po wielu latach doszłam do smutnego wniosku: Skarbowcy to najbardziej tchórzliwa grupa społeczna, nie mamy szacunku dla siebie pozwalając sobą pomiatać, brak jest zgody pomiędzy pracownikami, kolegami, jedni drugim w tym szalonym wyścigu szczurów podkładają nogę na każdym kroku, cieszą się kiedy kolega dostanie burę za nic od szefa, a na drugi dzień jest w tej samej sytuacji ale mimo to żadnych wniosków z tego nie wynosi, jednostki nic nie zdziałają. Przykre ale prawdziwe. Czy kiedyś odzyskamy honor i siłę do walki czy nadal jak robale będziemy pełzać? :mur:

Wasze spostrzeżenia są jak najbardziej poprawne. U mnie w urzędzie też tak było. Ale poszła wieść o piśmie wysłanym w Łodzi i jakoś ruszyło.
Jedynie w księgowości było trochę problemów z zebraniem podpisów. Ale tam faktycznie spora część zatrudnionych idealnie pasuje do opisu z pierwszego cytatu (Ojej ale po co coś takiego pisać, przecież oni tam u góry na pewno wiedzą ile zarabiamy i na pewno coś nam jeszcze dodadzą - taka gadka jak przez ostatnie 10 lat). Generalnie podpisało pismo 80% zatrudnionych.
A teraz chodzą słuchy, że coraz bardziej bojowa grupa spiskuje by wymienić zarząd naszego ZZ - bo nic nie robią (pomimo, że cały zarząd pismo podpisał i to jako jedni z pierwszych) i się zmawia by iść do sądu ze skargą na dyskryminację w zatrudnieniu.

Jeśli wejdziesz na forum celników to zobaczysz jak oni potrafią na siebie nawzajem pyszczyć. U nas na forum typowa różnica zdań kończy się zazwyczaj jakimś konsensusem. Tam nic z tych rzeczy. Mimo to potrafią razem zawalczyć o swoje.

Niedawno był u nas celnik z ZZ celników i powiedział krótko:
- przyjmiemy każdą ilość skarbowców, bo toczymy wojnę z Szefem KAS i każdy się przyda,
- walczymy o swoje sprawy, ale bez problemu możemy także zawalczyć o wasze mnożniki; tu nasze interesy nie są sprzeczne, a jak dzięki temu nasz związek będzie liczył nie 5 lecz 10 czy 15 tysięcy członków to my celnicy tylko na tym zyskamy.
Wiele osób chętnie tego słucha, więc możliwe że idą ciekawe czasy. To alarmowy dzwonek dla naszych ZZ!
A nasze ZZ, te które obejmują swoim działaniem jeden urząd, za parę lat będą już tylko kołami gospodyń wiejsko/miejskich - specjalność: tradycyjne spotkania świąteczne przy kawie i ciastkach (sporo z nich już nie robi nic więcej)

23 cze 2017, 08:49
Zaawansowany
Własny awatar

POSTY        36
W Zachodniopomorskim poszły pisma do Ministra Banasia, ruszajmy więc WSZYSCY , ludzie z innych US też piszcie może w końcu ruszy się coś.

25 cze 2017, 11:32
Specjalista

REJESTRACJA11 maja 2007, 08:46

POSTY        437

LOKALIZACJAKujawsko-Pomorskie
A czy jakiś zz z kujawsko-pomorskiego planuje wysłać takie pismo?

25 cze 2017, 18:44
Amator
Własny awatar

REJESTRACJA27 gru 2016, 20:59

POSTY        20
Nicolae                    

A czy jakiś zz z kujawsko-pomorskiego planuje wysłać takie pismo?

Z tego co wiem, żaden ZZ nie wysłał takich ogólnych pism.
W zachodniopomorskim były to pisma zbiorowe pracowników.
ZZ protestują w sprawie zwolnionych emerytów, oraz osób którym obniżono stanowiska ze względu na wykształcenie (i bardzo dobrze taka jest rola ZZ by walczyć o ludzi), ale to tylko obrona "bierna".
Natomiast te pisma o których pisze SABRINA1 ("obrona czynna") to inicjatywa pracowników.
W kujawsko-pomorskim też są ludzie z jajami, czy nie? A w twoim US?
Zbierzcie się razem, stwórzcie takie pismo (każdy potrafi powiedzieć co myśli o wynagrodzeniach, więc jako urzędnik napisać też potrafi :blink: ).
Na forum jest dużo materiału do wykorzystania, dane o miernikach, najniższym wynagrodzeniu na przestrzeni lat, "ktoś" podał tezę z wyroku SN w sprawie dyskryminacji w wynagrodzeniach (ja), ktoś to rozwinął. Wujek gogle też pomoże. A jak wciągniecie swoje ZZ by przybiły obok listy podpisów także swoją pieczątkę, to takie pismo będzie "ważyć" więcej.
Inaczej sprawa skończy się  :dupa:
Nie zapomnijcie zapytać o mierniki w swoim województwie, ciekawe czy są takie same jak w zachodniopomorskim.

25 cze 2017, 19:44
Znawca
Własny awatar

POSTY        138
Inicjatywa pracowników, zwłaszcza po 10 latach bierności to ważna rzecz, ale w obronie naszych interesów nie można działać z pominięciem ZZ z bardzo prostego powodu.

Wszyscy liczymy na wartościowanie - że doprowadzi ono do wyrównania wynagrodzeń.

Zasady wartościowania określa zarządzenie nr 1 Prezesa Rady Ministrów z 7 stycznia 2011 r. w sprawie zasad dokonywania opisów i wartościowania stanowisk pracy w służbie cywilnej (dotyczy całej służby cywilnej nie tylko US) zmienione zarządzeniem nr 57 Prezesa Rady Ministrów z 24 lipca 2015 r. w sprawie zmiany zarządzenia w sprawie zasad itd.
W zarządzeniu nr 1 znajduje się załącznik nr 3 zawierający wartości punktowe dla kryteriów szczegółowych i punkty dodatkowych dla poszczególnych stanowisk pracy. Opisu dokonuje i punkty przydziela zespół wewnętrzny powołany przez (obecnie) DIAS i tak na przykład:

Jeśli da danego stanowiska wymagane jest wykształcenie średnie to otrzymuje ono 12 pkt, jeśli wyższe to 40 itd.

Jak widać nie ma tu widełek tylko konkretne ilości punktów więc jest to czynność mechaniczna. Bez znaczenia jest też wykształcenie konkretnej osoby zatrudnionej w danym urzędzie na danym stanowisku, bo wartościowaniu na tym etapie podlegają stanowiska, a nie osoby.
ZZ mogłyby zgłosić swoich kandydatów do zespołu, ale ich rola sprowadzałaby się tylko do pilnowania czy zespół czegoś nie „zgubił” w obliczeniach sum punktów dla danych stanowisk.
Ponieważ niewiele się zmieniło od ostatniego wartościowania, wiec obecnie opisy dotyczyły by tylko nowych stanowisk (np. akcyza w US) lub zmienionych.

Następnie DIAS (poprzednio DIS) sporządza dwa dokumenty (oba z poprzedniego wartościowania były dostępne w intranecie IS, więc co niektórym powinny być znane)
Są to:
- lista stanowisk z sumą punktów dla każdego np. US st. komisarz ds. postępowań podatkowych – 220 pkt., oraz
- siatka płac uwzględniającą wyniki wartościowania gdzie jest zapisane np. że stanowiska z zakresem przedziału punktowego od 200 do 220 mają zakres mnożników do 1,54 do 2,5.
Oczywiście, że wymiar zakresów na pewno był poparty "sugestią" z góry i DIS niespecjalnie miał tu swobodę.  
Na podstawie siatki płac NUS przydzielał mnożniki poszczególnym pracownikom.

Każdy zatrudniony na stanowisku z takim przedziałem punktów powinien otrzymać mnożnik we wskazanym zakresie (bez względu na pochodzenie – SC lub AP). Wartościowanie więc siłą rzeczy musi doprowadzić do wyrównanie mnożników dla poszczególnych stanowisk, oczywiście w ramach „zasugerowanych” z góry widełek.
Otwarte pozostaje pytanie w jaki sposób. W naszym interesie jest by naszym kolegom wywodzącym się ze SC mnożników nie obniżono, lecz nasze wyrównano do ich poziomu. Istnieje jednak ryzyko, że Szef KAS będzie chciał pokazać celnikom kto tu rządzi i zaryzykuje spór z nimi.

Jest jeszcze jeden problem.

Zgodnie z ostatnim wartościowaniem mnożnik 1,610 mieści się we wszystkich zakresach mnożników dla stanowisk niekierowniczych. Najniższe kończyły się powyżej tego mnożnika, najwyższe zaczynały się poniżej tego mnożnika. I to jest zapewne główny powód jego wyboru w porozumieniu dotyczącym najniższych wynagrodzeń w KAS (inaczej trzeba by było dla potrzeb tego porozumienia robić nowe wartościowanie).

Idąc tym tropem, można się obawiać, że nowe zakresy mnożników będą odpowiednio „skonstruowane.”

Przy najbliższym wartościowaniu „sugestie” z góry dotyczące zakresu widełek mnożników mogą doprowadzić do takiej sytuacji, że np. kontrolerzy wykonujący prace na stanowisku ds. postępowań, będą mieli wszyscy mnożniki od 1,9 do 2,5 (wziąłem wartości z tabeli IAS Szczecin) tyle, że u naszych kolegów wywodzących się ze SC będzie jeden, dwóch z mnożnikiem 1,9 reszta zaś będzie miała mnożniki np. 2,3 do 2,5 zaś u skarbowców będzie to wyglądało odwrotnie.
Na papierze będzie jednak stało, że mnożniki u obu grup mieszczą się w tych samych ramkach.

I tu zaczynają się schody:

Żaden NUS nie pozwoli grupie pracowników grzebać w dokumentach dotyczących wynagrodzeń ich kolegów. Sprawdzić nową strukturę wynagrodzeń, i to zapewne tylko pośrednio, mogą tylko ZZ.

Tam gdzie działają duże ZZ, lub ZZ należące do federacji powinno to pójść sprawnie
W tych US gdzie działają ZZ jednozakładowe, z powodu zwykłego braku wiedzy może być gorzej - zarząd ZZ podpisze odpowiednie dokumenty nie sprawdzając żadnych konkretów.
Tam gdzie nie ma ZZ nikt niczego nie sprawdzi.

W naszym interesie jest pisać pisma "molestując" Szefa KAS oraz tworząc propagandowe zaplecze dla ZZ w ich działaniach i owszem, ale też nie od rzeczy byłoby pamiętać o możliwościach ZZ i ich roli, a od czasu do czasu przypomnieć zarządom ZZ o konieczności prześwietlenia wyników wartościowania.

26 cze 2017, 12:16
Znawca
Własny awatar

POSTY        138
Szwejkski                    

Opisu dokonuje i punkty przydziela zespół wewnętrzny powołany przez (obecnie) DIAS i tak na przykład:

Przepraszam mój błąd - zespół nie opisuje stanowisk, ale je wartościuje na podstawie opisów.

27 cze 2017, 09:32
Znawca

REJESTRACJA23 cze 2009, 23:31

POSTY        164
Wartościowanie stanowisk robi zespół z IAS dla pracowników US - czego się można spodziewać po takim wartościowaniu. Góra wskażnik 1,8 . Uczestniczyłem w zespole wartościującym w US w 2008 i 2010 , musiałem walczyć aby prawidłowo zinterpretować opis stanowiska i wybrać właściwą punktację. Z-ca naczelnika zaniżał oceny niemiłosiernie. Prawie na każdym stanowisku wystarczyło mieć średnie wykształcenie i zero doświadczenia, wszystkie stanowiska były niesamodzielne ;-)
Jestem pracownikiem IAS , pracującym w US , obecnie mój kierownik w IAS kompletnie nie zna mojej pracy - z pewnością wartościowanie będzie zaniżone jak premie kwartalne od dwóch lat, gdy zostaliśmy pracownikami IAS.

27 cze 2017, 21:45
Znawca
Własny awatar

POSTY        138
Weksel                    

Wartościowanie stanowisk robi zespół z IAS dla pracowników US - czego się można spodziewać po takim wartościowaniu. Góra wskażnik 1,8 . Uczestniczyłem w zespole wartościującym w US w 2008 i 2010 , musiałem walczyć aby prawidłowo zinterpretować opis stanowiska i wybrać właściwą punktację. Z-ca naczelnika zaniżał oceny niemiłosiernie. Prawie na każdym stanowisku wystarczyło mieć średnie wykształcenie i zero doświadczenia, wszystkie stanowiska były niesamodzielne ;-)
Jestem pracownikiem IAS , pracującym w US , obecnie mój kierownik w IAS kompletnie nie zna mojej pracy - z pewnością wartościowanie będzie zaniżone jak premie kwartalne od dwóch lat, gdy zostaliśmy pracownikami IAS.

W US po wprowadzeniu KAS stanowiska w większości bez zmian - choć w niektórych US trzeba było dostosować strukturę do odgórnych zasad panujących w całym kraju (zmieniło się jednak np. przyporządkowanie do pionów, a nie same stanowiska - stanowisko ds. postępowań podatkowych jest nadal stanowiskiem ds. postępowań podatkowych). Punkty w zarządzeniu się nie zmieniły, zasady obliczania także. Te same działania na tych samych liczbach powinny dać ten sam wynik.

Jednak faktem jest, że mogą zawsze spróbować coś wykręcić "na wydrę".

Wyniki poprzedniego wartościowania (punkty dla poszczególnych stanowisk) były publikowane na intranecie IS, nowe też będą. Każdy będzie mógł sobie sprawdzić, czy coś się zmieniło z wartościowaniem jego stanowiska.

28 cze 2017, 07:43
Amator
Własny awatar

POSTY        20
Weksel                    

Prawie na każdym stanowisku wystarczyło mieć średnie wykształcenie i zero doświadczenia, wszystkie stanowiska były niesamodzielne ;-)

A jak to się ma do rozporządzenia stanowiskowego gdzie starszy kontroler i eksperci muszą mieć wykształcenie wyższe?

28 cze 2017, 20:52
Zaawansowany
Własny awatar

POSTY        36
Z tego co wiem to pisma napisały Związek Zawodowy Pracowników Skarbowych przy Pierwszym Urzędzie i Zachodniopomorskim US i inicjatywa wyszła od Związków.

29 cze 2017, 19:03
Amator
Własny awatar

POSTY        20
Sabrina1                    

Z tego co wiem to pisma napisały Związek Zawodowy Pracowników Skarbowych przy Pierwszym Urzędzie i Zachodniopomorskim US i inicjatywa wyszła od Związków.

1/ Jakie pisma?
2/ Co to jest "Związek Zawodowy Pracowników Skarbowych przy Pierwszym Urzędzie i Zachodniopomorskim US"?
Sprawdziłam w intranecie IAS Szczecin i na liście ZZ nie ma takiego związku.

29 cze 2017, 20:51
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 86 ]  idź do strony:  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona