Teraz jest 20 paź 2017, 23:50

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2013 ]  idź do strony:  1, 2, 3, 4, 5 ... 144  Następna strona
Egzamin na iks-a 
Autor Treść postu
Amator
Własny awatar

REJESTRACJA15 lis 2006, 08:52

POSTY        12
Podobno egzamin w maju i nic się nie zmienia w stopniu trudności i organizacji. Pytania układa ta sama firma. Zanosi się, że będzie powtórka z rozrywki?

Ostatnio edytowano 15 lis 2006, 16:20 przez kot1, łącznie edytowano 1 raz

15 lis 2006, 09:03
Site Admin

REJESTRACJA09 maja 2006, 22:23

POSTY        2340

LOKALIZACJARada Sekcji Krajowej PS
<!--quoteo--><div class='quotetop'></div><div class='quotemain'><!--quotec-->SK/52/2006                                                           Radom, dnia  2006-06-16

Pan
Paweł Banaś
Generalny Inspektor Kontroli
Skarbowej
Podsekretarz Stanu
w Ministerstwie Finansów

Szanowny Panie Ministrze!
W nawiązaniu do rozmowy z dnia 12 czerwca 2006 roku w sprawie egzaminów na stanowisko inspektora kontroli skarbowej uprzejmie proszę o zapoznanie się z opiniami na temat egzaminu osób, które doń ostatnio przystępowały.
Zdaniem zdających, a wyniki ostatniego egzaminu zdają się to potwierdzać, przybrał on w obecnej postaci przede wszystkim formę eliminacji przystępujących do egzaminu kandydatów a jeden z celów jakim powinno być poszerzenie i utrwalanie wiedzy pracowników skarbowości jest realizowany w niewielkim zakresie. Nie sprzyja bowiem temu brak wcześniejszych informacji o treści pytań z których sporządzane mają być testy oraz zbyt duża liczba pytań z dziedzin stanowiących marginalną część aktywności zawodowej inspektorów kontroli skarbowej czy też pracowników urzędów oraz izb skarbowych. Pytania testowe są często sformułowane niejasno a za krótki, biorąc pod uwagę stopień skomplikowania pytań i występujące ujemne punkty, czas sprawia wrażenie, że tak naprawdę toczy się jakaś gra mająca na celu „przechytrzenie” zdających w celu osiągnięcia jak najgorszych wyników. Fakt, że na prawie 600 które przystąpiły do egzaminu osób jedynie 12 osiągnęło pozytywny wynik - nie może być podstawą jedynie do formułowania wniosków o złym przygotowaniu kandydatów. Fakt ten powinien zapoczątkować dyskusję nad zmianami sposobu przeprowadzania egzaminu zarówno w czasie jego przeprowadzania, jak i w okresie przygotowań do jego odbycia. Bo wnioski powinny być wysunięte: albo sposób przeprowadzania egzaminu wymaga reformy, albo też sposób rekrutacji pracowników do służb skarbowych niekoniecznie sprzyja pozyskiwaniu najlepszych z nich…
Na naszym forum internetowym toczy się od dłuższego czasu dyskusja na temat egzaminu na inspektora kontroli skarbowej. Padają w niej dosyć ważkie argumenty a sam sposób przeprowadzania egzaminu poddawany jest powszechnej i totalnej krytyce. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że anonimowość wypowiedzi oraz fakt, że większość z nich pisana jest przez osoby które nie zaliczyły egzaminu wpływają w określony sposób na jego ocenę W kontekście jednak fatalnych wyników ostatniego egzaminu nie można przejść nad nimi obojętnie. Dlatego też przytoczę podawane przez pracowników skarbowych opinie o egzaminie – może część z nich warta jest jednak przemyśleń. Oto podstawowe podnoszone zarzuty:
        Zbyt duża liczba pytań z zakresu jedynie incydentalnie związanego z realnie wykonywaną kontrolą skarbową lub w praktyce zawodowej nie wykorzystywanego. Zdaniem internautów świadczy to o tym, że autorzy pytań to przede wszystkim teoretycy nie mający dobrej wiedzy o faktycznie i realnie wykonywanych zadaniach przez inspektorów kontroli skarbowej.
        Niejasno sformułowane oraz zbyt długie pytania testowe a także odpowiedzi niekoniecznie jednoznaczne – co w jest niedopuszczalne w zadaniach testowych. Jak się wydaje autorzy pytań ukierunkowali swoją pomysłowość nie w kierunku sformułowania jasnych i jednoznacznych pytań testowych, lecz przede wszystkim w kierunku ich zagmatwania i jak największej podchwytliwości, tak aby utrudnić przede wszystkim w sposób maksymalny udzielenie prawidłowych odpowiedzi nie zaś sprawdzić faktyczną wiedzę zdających (podwójne zaprzeczenia, „odwrócenie” treści przepisu wymagające długotrwałego wczytywania się w pytanie na co nie ma czasu).
        Zbyt krótki czas trwania testu biorąc pod uwagę stopień skomplikowania pytań oraz ich niejasne sformułowania.
        Brak publikacji pytań przed egzaminem dla lepszego ukierunkowania zdających (jako przykład podawany jest egzamin na doradcę podatkowego, gdzie pytania są znane i zarzuty o zaskakiwaniu zdających tematyką egzaminu nie mają racji bytu).
        Zbyt mała liczba pytań testowych powodująca, że egzamin bardziej przypomina loterię niż rzeczywiste sprawdzenie wiedzy. Zwłaszcza w kontekście zarzutów o dosyć luźnym związku pytań z praktycznie wykonywanymi zadaniami.
        Ujemne punkty nie spotykane w żadnym innym egzaminie i wypaczające w pewnym sensie wyniki testu.

Mam nadzieję, że powyższe uwagi zapoczątkują prace nad zmianą formy egzaminu i doprowadzą do eliminacji tych jego elementów, które bez wątpliwości można uznać za niedoskonałe. Mam także nadzieję, że Departament Kontroli Skarbowej zrezygnuje z promowania jakże wygodnej dla niego opinii, że słabe wyniki to jedynie efekt marnie przygotowanych kandydatów. Pewnie jak zwykle prawda leży gdzieś po środku, ale tym bardziej w kontekście tego co się stało należy przeprowadzić stosowne analizy i to w miarę możliwości analizy jak najbardziej obiektywne.

Łącząc wyrazy szacunku

z up. Rady Sekcji Krajowej
PRZEWODNICZĄCY
Tomasz Ludwiński<!--QuoteEnd--></div><!--QuoteEEnd-->

Brak nawet odpowiedzi...

15 lis 2006, 09:15
Zobacz profil WWW

REJESTRACJA07 maja 2006, 12:23

POSTY        3557

LOKALIZACJAWielkopolska
Do maja 2007, po zapowiadanej reformie służb,  nie będzie już IKSów i problem z głowy.

15 lis 2006, 09:44
Znawca

REJESTRACJA23 paź 2006, 18:05

POSTY        149
"...nie będzie już IKSów i problem z głowy" - to zbyt piękne, żeby mogło być prawdziwe :D . IKS był jest i będzie, :angry: przecież ktoś musi dobrze zarabiać i co by robili komisarze, jakby nie mogli pracować na IKS-a? :rolleyes: Przecież by im się bardzo nudziło. :lol:

Ostatnio edytowano 16 lis 2006, 00:46 przez Wodnik, łącznie edytowano 1 raz

15 lis 2006, 19:39
Amator
Własny awatar

REJESTRACJA23 paź 2006, 14:17

POSTY        17
Skoro nadal są przeprowadzane egzaminy na inspektorów, to powinny one mieć  na celu wyłącznie sprawdzenie wiedzy zawodowej i umiejętności niezbędnych na tym stanowisku. Nie rozumiem, po co są punkty ujemne. Czy przypadkiem ludzie, którzy decydują o kształcie tego egzaminu, nie cierpią na zaburzenia osobowości?

Ostatnio edytowano 16 lis 2006, 00:47 przez Orka, łącznie edytowano 1 raz

15 lis 2006, 21:13
Znawca

REJESTRACJA22 paź 2006, 21:34

POSTY        199
A czy ktoś wie, czy będzie jakiś kolejny egzamin na iks'a i kiedy, no i gdzie takie informacje ogłaszają? A i jeszcze jedno... jaki zakres. Będę wdzięczny za odpowiedź.

Ostatnio edytowano 28 lis 2006, 09:55 przez komis, łącznie edytowano 1 raz

28 lis 2006, 00:56
Amator
Własny awatar

REJESTRACJA27 paź 2006, 17:47

POSTY        23
Wodnik                    

"...nie będzie już IKSów i problem z głowy" - to zbyt piękne, żeby mogło być prawdziwe :D . IKS był jest i będzie, :angry: przecież ktoś musi dobrze zarabiać i co by robili komisarze, jakby nie mogli pracować na IKS-a? :rolleyes: Przecież by im się bardzo nudziło. :lol:

30 lis 2006, 17:12

REJESTRACJA13 lis 2006, 22:00

POSTY        15

A któż broni komisarzom zdania egzaminu na IKS-a? Będą dobrze zarabiać :lol: i nic nie robić. Czego brakuje komisarzom, żeby zdać ten egzamin?
Może... wiedzy?

Ostatnio edytowano 30 lis 2006, 22:18 przez Nimrod, łącznie edytowano 1 raz

30 lis 2006, 22:12
Początkujący
Własny awatar

REJESTRACJA11 gru 2006, 15:46

POSTY        3
Czy może ktoś posiada zestawy pytań egzaminacyjnych na IKS z 2006r.?

Ostatnio edytowano 30 gru 2006, 00:11 przez krzysztoff1, łącznie edytowano 1 raz

28 gru 2006, 12:17

REJESTRACJA07 maja 2006, 12:23

POSTY        3557

LOKALIZACJAWielkopolska

Ostatnio edytowano 30 gru 2006, 00:11 przez wjawor, łącznie edytowano 1 raz

28 gru 2006, 12:52
Nowicjusz
Własny awatar

REJESTRACJA28 gru 2006, 13:43

POSTY        1

(...)będzie, :angry: przecież ktoś musi dobrze zarabiać i co by robili komisarze, jakby nie mogli pracować na IKS-a? :rolleyes: Przecież by im się bardzo nudziło. :lol:

Komisarze robić na IKSa? To chyba jakiś żart. Po awansie na IKSa młody IKS dostaje 300zł podwyżki a komisarz ma wszystko w d... Jak przychodzi odwołanie, to komisarza nie ma, bo poszedł na inną kontrolę i IKS musi sam robić - i oczywiście tłumaczenie, że IKS tyle zarabia. W sumie to chętnie bym zrezygnowała z IKSa i oddała te 300 zł. Fajnie było być komisarzem.

Jola

Ostatnio edytowano 30 gru 2006, 00:12 przez Jola_B2, łącznie edytowano 1 raz

28 gru 2006, 13:47
Znawca

REJESTRACJA22 paź 2006, 21:34

POSTY        199
To podaj mi te pytania :), z chęcią się zapoznam. A tak na marginesie i na poważnie: wiadomo już, kiedy egzamin i czy w ogóle będzie?

Ostatnio edytowano 30 gru 2006, 00:12 przez komis, łącznie edytowano 1 raz

28 gru 2006, 13:49
Amator
Własny awatar

REJESTRACJA15 lis 2006, 08:52

POSTY        12
Podobno w tym roku będzie na jesień, bo kilka razy był na wiosnę.

Ostatnio edytowano 06 sty 2007, 00:13 przez kot1, łącznie edytowano 1 raz

04 sty 2007, 15:01
Nowicjusz
Własny awatar

REJESTRACJA11 sty 2007, 17:38

POSTY        2
Opowiem Wam pokrótce moją historię :blush:
Jako świeżo upieczony absolwent jednej z wyższych uczelni rozpocząłem pracę w UKS-ie pod koniec lat dziewięćdziesiatych, jako st. referent. W 2003r. dostąpiłem zaszczytu przystąpienia do egzaminu na INSPEKTORA KONTROLI SKARBOWEJ, który oczywiście złożyłem z wynikiem pozytywnym, otrzymująć osobiście z rąk Sz.P. GIKS tow. Wiesława C. :czytaj: stosowne zaświadczenie. I co? Myślicie zapewne, że od tego momentu moja kariera w UKSie nabrała pędu? Taaaaaaaak, rzeczywiście nabrała, i to jakiego. W 2005r. zorientowano się, że mam zdany egzamin i... otrzymałem z wielką pompą stopień st. referendarza, którego z dumą noszę po dzień dzisiejszy (zapomniałem powiedzieć o podwyżce - w związku ze zdanym egzaminem pobory skoczyły mi o niecałe 250 zł brutto :dupa:). Po co to piszę? Aby uświadomić tym, którzy jeszcze nie zdali tego egzaminu, że sam fakt jego pozytywnego zaliczenia to dopiero początek. Nie marnujcie swojego zapału i czasu na wkuwanie idiotycznych - często nie związanych z Waszą późniejszą pracą - rzeczy. Czas i wiedzę lepiej zaoferować komuś, kto to docenia. Nie wydaje mi się, że podejście "góry" zmieniło się od tych kilku lat, a ostatnie "cuda" z delegacjami tylko utwierdzają mnie w tym przekonaniu.
Pozdrowienia dla wszystkich - również dla tych myślących inaczej :wacko: ode mnie - SKARBOWCÓW.

Stare przysłowie mówi: "zesraj się, a nie daj się"
przyp. aut.

Ostatnio edytowano 11 sty 2007, 22:07 przez ?aba_AZ, łącznie edytowano 1 raz

11 sty 2007, 18:38
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2013 ]  idź do strony:  1, 2, 3, 4, 5 ... 144  Następna strona