Teraz jest 17 paź 2017, 17:20

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 572 ]  idź do strony:  Poprzednia strona  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41  Następna strona
Planowane podwyżki we wrześniu 2017 
Autor Treść postu
Znawca
Własny awatar

REJESTRACJA23 gru 2015, 12:51

POSTY        138
Post Re: Planowane podwyżki we wrześniu 2017
Dziubas                    

Człowiek jako st. ekspert (stanowisko samodzielne) nawet nie jest w połowie przedziału mnożników wynikających z rozporządzenia i słyszy, że jest zbyt doświadczony, bo dla stażu powyżej 20 lat to podwyżka nie należy się.  :zly1:

A jak liczyłaś połowę przedziału mnożników?
(4,2 - 1,0):2 = 1.60
czy
(4,2 - 1,61):2 = 1.29

(ironia:) Bo ja z mnożnikiem 1,61 w obu przypadkach jestem powyżej połowy (wow!).

12 paź 2017, 14:54
Zaawansowany
Własny awatar

REJESTRACJA24 maja 2016, 12:35

POSTY        74
Szwejkski                    

julita165                    

Oczywiście że obecny układ stanowisk jest niesprawiedliwy. Powiem nawet że idiotyczny. Bywa tak, że dwóch osób zajmujących tak samo nazwane stanowisko nie łączy nic poza adresem pracodawcy. Ponieważ jednak nie da się mnożyć bez umiaru nazw stanowisk należałoby dokonać rozróżnienia wg działów. Od osoby na stanowisku x w dziale OB nie wymaga się tych samych kwalifikacji co od osoby na tak samo nazwanym stanowisku w dziale kontroli itd. Jeżeli już dopisywać pensję do stanowiska to nie w skali urzędu ale działu, tylko tak można zapewnić jakąś z grubsza nawet porównywalność tych stanowisk. Inaczej dochodzi do kuriozalnych sytuacji np. ekspert skarbowy kontrolujący gieldową spółkę ma niższy wskaźnik niż Pani na stanowisku st eksperta od 20 lat przyjmująca w okienku PIT-28. Ponieważ ona jest dobra w tym co robi to awansowała na najwyższe stanowisko i ok ale ona powinna być porównywana z osobami robiącymi to co ona, a nie coś zupełnie innego. To tak jakby chcieć oceniać kto jest lepszy, skoczek w dal czy narciarski. Nie da się.

Zasady wartościowania określa zarządzenie nr 1 Prezesa Rady Ministrów z 7 stycznia 2011 r. w sprawie zasad dokonywania opisów i wartościowania stanowisk pracy w służbie cywilnej (dotyczy całej służby cywilnej nie tylko US) zmienione zarządzeniem nr 57 Prezesa Rady Ministrów z 24 lipca 2015 r. w sprawie zmiany zarządzenia w sprawie zasad itd.
W zarządzeniu nr 1 znajduje się załącznik nr 3 zawierający wartości punktowe dla kryteriów szczegółowych i punkty dodatkowych dla poszczególnych stanowisk pracy i tak na przykład:

Jeśli da danego stanowiska wymagane jest wykształcenie średnie to otrzymuje ono 12 pkt, jeśli wyższe to 40, a jeśli wyższe profilowe to 61 itd.

Jak widać nie ma tu widełek tylko konkretne ilości punktów więc jest to czynność mechaniczna. Bez znaczenia jest też wykształcenie konkretnej osoby zatrudnionej w danym urzędzie na danym stanowisku, bo wartościowaniu na tym etapie podlegają stanowiska, a nie osoby.
Ponieważ niewiele się zmieniło od ostatniego wartościowania, a przepisy zostały te same, więc nowa punktacja, w grudniu będzie prawdopodobnie dotyczyła tylko nowych stanowisk (np. akcyza w US) lub zmienionych.

Następnie sporządzone zostają dwa dokumenty (oba z poprzedniego wartościowania były dostępne w intranecie IS, więc co niektórym powinny być znane)
Są to:
- lista stanowisk z sumą punktów dla każdego np. US st. ekspert skarbowy ds. postępowań podatkowych CIT – 220 pkt. (inna punktacja dla PP, inna dla OB etc.), oraz
- siatka płac uwzględniającą wyniki wartościowania gdzie jest zapisane np. że stanowiska z zakresem przedziału punktowego np. od 200 do 220 mają zakres mnożników np. od 1,54 do 2,5.

W Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 marca 2017 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, stopni służbowych urzędników służby cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej (Dz.U. z 2017 r. poz. 651) zawarta jest tabela:

II. TABELA MNOŻNIKÓW KWOTY BAZOWEJ SŁUŻĄCYCH DO USTALENIA WYSOKOŚCI WYNAGRODZENIA
ZASADNICZEGO CZŁONKÓW KORPUSU SŁUŻBY CYWILNEJ W KRAJOWEJ INFORMACJI
SKARBOWEJ, IZBACH ADMINISTRACJI SKARBOWEJ, URZĘDACH SKARBOWYCH ORAZ URZĘDACH
CELNO-SKARBOWYCH
Grupa stanowisk / Mnożnik:

Wyższe stanowiska w służbie cywilnej 2,0–7,0
Stanowiska samodzielne w służbie cywilnej 1,0–4,2
Stanowiska specjalistyczne w służbie cywilnej 1,0–3,0
Stanowiska wspomagające w służbie cywilnej 1,0–2,7

Jak widać oprócz wyższych stanowisk w służbie cywilnej (tj. dyrektor izby administracji skarbowej, dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celno-skarbowego i ich zastępcy) do pozostałych stanowisk ma zastosowanie mnożnik 1,61. Natomiast do górnych mierników siatka płac będzie dosięgać tylko na najwyższych stanowiskach.

No fajnie. Nawet jeśli juz trzymać się tego wartościowania, które też zaplanowano bardzo ułomnie, to jeśli jestem DIAS i widzę że z wartościowania wynika że na stanowisku x punktacja wynosi 220 pkt a na stanowisku y 180 pkt a dostałam średnio na etat np 300 zł. to nie daję podwyżki po równo ani wg starszeństwa tylko proporcjonalnie do liczby pkt przypisanej do stanowiska. I do tak uzyskanej kwoty dopasowuje wskaźnik, w widełkach z rozporządzenia i tak wszyscy się zmieszczą. Idealnie pewnie matematycznie nie wyjdzie, a poza tym nie jestem pewna czy czasem nie jest tak źe wszyscy eksperci bez względu na dział mają wyższą punktację niż niejeden kontroler choć ze względu na różne zakresy zadań komórek to Ci drudzy mogą wykonywać bardziej skomplikowane zadania ale to chyba i tak lepiej niż to co się proponuje.

12 paź 2017, 15:00
Specjalista

REJESTRACJA25 lut 2008, 21:06

POSTY        403
A ile podwyżki dać, jeżeli osoba na stanowisku zwartościowanym na 180 punktów zarabia więcej niż na stanowisku  "za" 220 punktów?

12 paź 2017, 16:08
Amator
Własny awatar

REJESTRACJA23 cze 2009, 14:16

POSTY        29
Barbarka, To to potrafisz DIAS-ów o ból głowy przyprawić. Pytanie celnie. Ot, zagwozdka :piwo:

12 paź 2017, 19:08
Amator
Własny awatar

REJESTRACJA23 cze 2009, 14:16

POSTY        29
Ups, miało być "Ty to potrafisz..."

12 paź 2017, 19:11
Specjalista

POSTY        403
Pare swoje posty można edytować.
A co do mojej zagwozdki, toż to żadna zagwozdka, a tylko mój przypadek. I chyba nie tylko mój. Od kilku lat jestem oskarżycielem, taki oskarżyciel jest najwyżej zwartościowanym pracownikiem US, i co z tego, i nic z tego. Zwartościowanie sobie a mnożnik sobie. Dobrze, że były podwyżki "z urzędu", jednak ja nadal mam dużo niższy mnożnik niż koleżanki i koledzy wykonujący taką samą pracę w sąsiednich urzędach, i to od wielu lat.
I teraz ja i inni pracownicy mojego US dostaniemy np. po 250 zł?

12 paź 2017, 19:46
Zaawansowany
Własny awatar

POSTY        74
Barbarka                    

Pare swoje posty można edytować.
A co do mojej zagwozdki, toż to żadna zagwozdka, a tylko mój przypadek. I chyba nie tylko mój. Od kilku lat jestem oskarżycielem, taki oskarżyciel jest najwyżej zwartościowanym pracownikiem US, i co z tego, i nic z tego. Zwartościowanie sobie a mnożnik sobie. Dobrze, że były podwyżki "z urzędu", jednak ja nadal mam dużo niższy mnożnik niż koleżanki i koledzy wykonujący taką samą pracę w sąsiednich urzędach, i to od wielu lat.
I teraz ja i inni pracownicy mojego US dostaniemy np. po 250 zł?

Twój przypadek wręcz potwierdza moja teorię. Powinnaś dostać nie tylko zwykłą podwyżkę, jak pozostali oskarżyciela, ale i wyrównanie co najmniej do minimalnego mnoźnika dla stanowiska. Mnie chodziło o coś innego, skoro oskarżyciel jest najwyżej zwartościowanym stanowiskiem to osoba która je zajmuje powinna mieć najwyższy mnoznik i proporcjonalnie do niego najwyższą podwyżkę. Wszystko inne to wg mnie patologia. Tak jak jest patologią że zarabiasz wyraźnie mniej od innych osób na tym stanowisku  ( choć pewne różnice mogą być np z uwagi na rozmiar us ) tak i patologią jest że zarabiasz mniej niż osoby zajmujące niżej zwartosciowane stanowiska. A do tego będą prowadzić podwyżki kwotowe wg stażu albo nazwy stanowiska

12 paź 2017, 20:17
Amator

REJESTRACJA21 maja 2009, 14:56

POSTY        23
A co w sytuacji, gdy na takim wysoko zwartościowanym stanowisku jest "leń śmierdzący"? Bez urazy, nie piję di nikogo konkretnie

12 paź 2017, 20:22
Specjalista

POSTY        403
Na stanowisku oskarżyciela nie da się być śmierdzącym leniem. To zazwyczaj stanowiska jednoosobowe (patologia) lub dwuosobowe. NUS mnie nie sprawdzi, bo zazwyczaj nie ma wiedzy. Często jednak NUSowi wydaje się, że to takie samo "pracownicze" stanowisko jak każde inne. I wtedy mamy patologię wynagrodzeń.
Czy dostanę w końcu wyrównanie do przeciętnego mnożnika oskarżycieli? Już dwa razy się przeliczyłam.

12 paź 2017, 20:37
Nowicjusz
Własny awatar

REJESTRACJA04 paź 2017, 22:30

POSTY        1
Helloł...smieszne ciut te podwyżki zaczynają się od 55 zł brutto kończą na ok. 350 zł. Podwyżka uzależniona od czasu pracy w skarbowości i aktualnego mnożnika. Wiec w mojej IAS nie wszyscy dostaną grosiczki do wpłaty  :(

12 paź 2017, 20:44
Zaawansowany
Własny awatar

POSTY        74
pitterek                    

A co w sytuacji, gdy na takim wysoko zwartościowanym stanowisku jest "leń śmierdzący"? Bez urazy, nie piję di nikogo konkretnie

Wtedy powinno mu się podziękować za pracę.
Generalnie powinna być pensja za dane stanowisko w dziale, uwzględniająca wartościowanie,  minimum ustalane przez DIAS ( jednak z uwzględnieniem obciąźenia pracą w danym us bo wyniki bywają rażąco rozbieżne)  plus jakaś część dla NUS n.p w zależności od stanowiska od 0.05 do 0.1 kwoty bazowej żeby szczególnie docenić lepszych pracowników. Jeżeli pracownik nie spełnia nawet minimalnych wymagań na stanowisku to albo proponuje mu się inne, mniej wymagające za odpowiednio niższą pensję albo w ogóle należy się z takim pracownikiem pożegnać. A przy kolejnych podwyżkach postępuje się tak żeby ustalone proporcje zachować  ( chyba że zaistnieją zmiany powodujące zasadnicze zmiany zakresu obowiązków na danym stanowisku, wtedy system trzeba budować od nowa ). Podobnie od podstaw trzeba budować system premiowy, również z uwzględnieniem specyfiki każdego działu osobno bo w tej chwili w miarę jasny system jest tylko w egzekucji ( prowizja ) i w o wiele mniejszym stopniu w kontroli ( dodatek). Premie dla reszty, nawet w wysokości takiej jak w latach 2015-2016 już dawno utraciły walor motywacyjny. Nikt na dobrą sprawę nie wiedział za co się należą i dlaczego w takiej a nie innej kwocie, panowało przekonanie że należy się każdemu kto tylko na dłużej się nie pochorował albo bardzo czegoś nie spaprał. Ale to naprawdę spaprał. Tymczasem drugi rok z rzędu dokłada się do systemu kasy i to wg mnie ogólnie jak na nasze warunki sporo ( u mnie z połowa składu od wiosny 2016 do wiosny 2017 miała skok od 1.2 albo i mniej do 1.6, z tej połowy kolejna połowa teraz zyska z 1.6 do od 1.73 do 1.85. A to tylko pensją zasadnicza ! ) tylko zupełnie bez głowy. System wynagrodzeń był zły a robi się coraz gorszy.

12 paź 2017, 21:18
Początkujący
Własny awatar

REJESTRACJA16 kwi 2013, 18:31

POSTY        4
Siergiej                    

skarbczyk                    

IAS Rzeszów: to co wiadomo od ZZ to mają dostać wybrańcy wg wcześniej sporządzonych list, żadnego klucza typu staż pracy czy stanowisko dlatego część związków podobno nie przystąpiło do porozumienia.

Zgadza się, maja dostać wybrańcy wg list sporządzonych przez NUS, ale klucz musiał być bo w moim US podwyżki mają otrzymać przede wszystkim koordynatorzy oraz kilka osób, które mają staż powyżej 20-tki. Na podwyżkę "załapie" się około 25% załogi.

Niektórzy typowali wg widzimisię pozostawiając pracowników 20 i 30 letnich stażem (mających mnożnik 1,61) poza podwyżkami. To wszystko jest chore.

12 paź 2017, 21:26
Znawca

REJESTRACJA27 paź 2009, 21:32

POSTY        137

Niektórzy typowali wg widzimisię pozostawiając pracowników 20 i 30 letnich stażem (mających mnożnik 1,61) poza podwyżkami. To wszystko jest chore.

Z pustego i Salomon nie naleje.

12 paź 2017, 21:32
Amator

REJESTRACJA21 maja 2009, 14:56

POSTY        23
Niestety u nas nie dziękuje się za pracę komuś, kto jakieś wyniki osiąga, choćby były marne;)

12 paź 2017, 22:26
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 572 ]  idź do strony:  Poprzednia strona  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41  Następna strona