LOGO GŁÓWNE - www.skarbowcy.pl
Nie sądźcie, że radość polega na śmiechu; radość to rzecz bardzo poważna             
Seneka Młodszy
 

MENU GŁÓWNE

LOGOWANIE

POPULARNE ARTYKUŁY

ARCHIWALNE ARTYKUŁY

ARTYKUŁY

Kategoria: Przepisy i interpretacje

Sortuj według:
ID [M|R] Tytuł [M|R] Wstęp [M|R] Treść [M|R] Autor [M|R] Ilość wyświetleń [M|R]

PIT. Ryczałt za wykorzystywanie samochodów prywatnych do służbowych jazd lokalnych

        Dodane przez: melon, Wyświetleń: 1270

Pytanie podatnika: Czy wartość wypłaconego pracownikowi ryczałtu za wykorzystywanie samochodów prywatnych do służbowych jazd lokalnych stanowi przychód pracownika w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a jeżeli tak, to czy podlega opodatkowaniu tym podatkiem, czy też jest od tego podatku zwolniona? Czy konieczne jest prowadzenie przez pracownika ewidencji przebiegu pojazdu i czy prowadzenie takiej ewidencji jest warunkiem zwolnienia kwoty ryczałtu wypłaconej pracownikowi z podatku dochodowego od osób fizycznych?


Komentarzy: 0 ⇒ [czytaj więcej...]

Tajemnice organów podatkowych, czyli kilka słów o interpretacjach

        Dodane przez: melon, Wyświetleń: 2649

Organy podatkowe niechętnie dzielą się swoją wiedzą z podatnikami. Wydawane interpretacje często nie dają konkretnej odpowiedzi. Fiskus ogranicza się jedynie do udzielania odpowiedzi „tak” lub „nie”. Szkoda.

Niejednokrotnie krytykowałem w tym miejscu wydawanie interpretacji przez organy podatkowe. Udzielanie odpowiedzi na pytania podatników w pewnym uproszczeniu można zobrazować w ten oto sposób: Jakiego koloru są banany? Czy są czerwone? Być może pamiętacie Państwo ten mój przerysowany nieco przykład sprzed kilku miesięcy. Niestety to owocowe porównanie wciąż pozostaje aktualne. Chcąc skorzystać z podejścia fiskusa do wydawania interpretacji, na tak zadane pytania o banany należałoby odpowiedzieć, że nie, banany nie są czerwone. O tym, że banany są żółte, urząd już powiedzieć nie może. Może ograniczyć się tylko do stwierdzenia, że nie są czerwone. Może zatem potwierdzić stanowisko podatnika lub uznać je za nieprawidłowe. Działanie organów podatkowych jest niestety skutkiem obowiązujących przepisów Ordynacji podatkowej dotyczących wydawania interpretacji.


Komentarzy: 1 ⇒ [czytaj więcej...]

Czy były prezydent powinien zapłacić podatek dochodowy?

        Dodane przez: radny, Wyświetleń: 1790

Szeroko komentowany jest przypadek wynajmu byłemu prezydentowi mieszkania za połowę wartości czynszowej. Czy B.Komorowski powinien zapłacić podatek dochodowy z tytułu nieodpłatnego świadczenia?


Komentarzy: 3 ⇒ [czytaj więcej...]

Obowiązki kierowników jednostek wg MF i KPRM oraz dyr. Cezarego Koby

        Dodane przez: radny, Wyświetleń: 5051

Czy kierownicy jednostek obowiązani są do przestrzegania regulaminów pracy obowiązujących w ich zakładach pracy? Według Ministerstwa Finansów oraz Szefa Służby Cywilnej - jak najbardziej. Wydawałoby się, że to oczywiste. Otóż nie! Dyrektor UKS Rzeszów C.Koba - uważa inaczej...


Komentarzy: 13 ⇒ [czytaj więcej...]

W 2014 r. zadziała wyrok TK ws. dni wolnych

        Dodane przez: marengo, Wyświetleń: 1775

W 2014 r. pracownicy po raz pierwszy skorzystają z korzystnego dla nich wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. oddawania dnia wolnego za święto przypadające w sobotę. W przyszłym roku w sobotę przypadają 3 maja oraz 1 listopada.


Komentarzy: 0 ⇒ [czytaj więcej...]

Fiskus niechętnie umarza długi podatkowe

        Dodane przez: inspektor, Wyświetleń: 709

Trudna sytuacja materialna podatnika to jeszcze nie powód, aby umorzyć niezapłacone przez niego podatki.


Komentarzy: 0 ⇒ [czytaj więcej...]

Racjonalizacja - TK -cd. - czyli tfurca nie wie, ilu jest pracowników w służbie cywilnej...

        Dodane przez: inspektor, Wyświetleń: 1544

Ja używam określenia ..racjonalizacja zatrudnienia". Podczas dyskusji w parlamencie przedstawiciele opozycji bardzo często mówili, że ustawa powinna nosić inny tytuł: ,.o redukcji zatrudnienia". Nie zgadzam się z tą tezą, dlatego iż uważam, że ustawa daje narzędzia różne dotyczące racjonalizacji zatrudnienia. Racjonalizacja zatrudnienia, jak to w teoriach zarządzania zasobami ludzkimi jest podkreślane wielokrotnie w całej literaturze, dotyczy także redukcji zatrudnienia, ale także zdobycia określonej wiedzy, jak są dopasowywane kwalifikacje do stanowisk pracy oraz monitorowania...


Komentarzy: 3 ⇒ [czytaj więcej...]

Racjonalizacja - TK -cd.

        Dodane przez: inspektor, Wyświetleń: 866

Przewodniczący:
Dziękuję bardzo. Trybunał Konstytucyjny poprosił do udziału w rozprawie prezesa Rady Ministrów. Udział nie oznacza tylko obserwacji. W tym miejscu chciałem prosić, jeżeli oczywiście panowie mają taką wolę, o przedstawienie opinii prawnej prezesa Rady Ministrów w sprawie, którą rozpatruje na tej rozprawie trybunał.


Komentarzy: 0 ⇒ [czytaj więcej...]

Zaczynamy publikację protokołu z posiedzenia TK w sprawie "racjonalizacji" zatrudnienia

        Dodane przez: inspektor, Wyświetleń: 1036

Przewodniczący:
Otwieram rozprawę przed Trybunałem Konstytucyjnym, w pełnym składzie trybunału, w sprawie wniosku prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wniesionego w trybie art. 122 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej o zbadanie zgodności:


Komentarzy: 0 ⇒ [czytaj więcej...]

Policjant nie nałoży mandatu za wykroczenie skarbowe

        Dodane przez: melon, Wyświetleń: 612

Policjanci utracą kompetencje do nakładania mandatem grzywien za wykroczenia skarbowe. Mandat będzie można też zapłacić kartą płatniczą.
Komentarzy: 6 ⇒ [czytaj więcej...]

Przywrócenie do pracy po bezprawnym zwolnieniu - nowelizacja kodeksu pracy

        Dodane przez: melon, Wyświetleń: 385

Pracownicy należący do związków zawodowych zatrudnieni na czas określony, w przypadku niezgodnego z prawem zwolnienia z pracy będą mogli ubiegać się o przywrócenie do pracy - przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu pracy, nad którym trwają prace w Sejmie.


Komentarzy: 0 ⇒ [czytaj więcej...]

Wartość kursu językowego dla pracowników jest zwolniona z podatku

        Dodane przez: melon, Wyświetleń: 189

Wartość sfinansowanego przez pracodawcę kursu językowego dla pracowników posługujących się językiem obcym podczas wykonywania obowiązków pracowniczych jest zwolniona z podatku – uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 25 stycznia 2011 r. (IPPB4/415-826/10-4/JK).


Komentarzy: 0 ⇒ [czytaj więcej...]

MF wyjaśnia Zwrot kosztów zakupu okularów dla pracowników

        Dodane przez: melon, Wyświetleń: 5438

Wolny od podatku dochodowego jest zwrot kosztów zakupu okularów korekcyjnych, dokonywany przez pracodawcę na rzecz pracownika na podstawie faktury wystawionej na pracodawcę. Natomiast opodatkowana jest kwota wypłacona na podstawie faktury wystawionej na pracownika. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2010 r., nr DD3/033/179/CRS/10/PK-1244.


Komentarzy: 9 ⇒ [czytaj więcej...]

Ustawa o równym traktowaniu

        Dodane przez: inspektor, Wyświetleń: 1806

Wypłaty 13-tek zablokowany wyłącznie w resorcie finansów. Czy to podlega poniższym przepisom?
Komentarzy: 4 ⇒ [czytaj więcej...]

Kto pyta - nie błądzi...

        Dodane przez: inspektor, Wyświetleń: 760

Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej jest podmiotem zobowiązanym na gruncie ustawy o dostępie do informacji publicznej do udostępnienia informacji mającej charakter informacji publicznej będącej w jego posiadaniu.
Komentarzy: 2 ⇒ [czytaj więcej...]

Trzynasta pensja za pracę w budżetówce

        Dodane przez: melon, Wyświetleń: 29148

Pierwsze miesiące roku kalendarzowego to tradycyjnie czas wypłaty trzynastek. To popularne świadczenie występuje głównie w sferze budżetowej, gdzie przysługuje na podstawie zapisów ustawowych. Poza tą sferą, u pracodawcy "prywatnego", nagroda roczna o charakterze trzynastki może być przyznana na podstawie przepisów zakładowych lub umowy o pracę.


Komentarzy: 4 ⇒ [czytaj więcej...]

Zwrot VAT na materiały budowlane dla osób fizycznych w 2011 roku

        Dodane przez: melon, Wyświetleń: 924

Od początku roku obowiązują nowe, niższe limity zwrotu podatku od towarów i usług od zakupów materiałów budowlanych. Ich obniżenie ma związek z podwyższeniem stawki podatku VAT do 23 %. Od stycznia obowiązuje również nowy wykaz materiałów budowlanych, od których można odliczyć VAT.
Komentarzy: 0 ⇒ [czytaj więcej...]

Prawo pracy zimą

        Dodane przez: melon, Wyświetleń: 302

Pracownik, który nie może dotrzeć do pracy z powodu warunków atmosferycznych, musi zawiadomić pracodawcę - przypomina "Dziennik Gazeta Prawna". Aby nie stracić wynagrodzenia, powinien wziąć urlop na żądanie - radzi gazeta.


Komentarzy: 4 ⇒ [czytaj więcej...]

Wniosek o wyjawienie majątku nie przerywa biegu przedawnienia

        Dodane przez: melon, Wyświetleń: 1320

Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której stwierdził, że złożenie wniosku o wyjawienie majątku nie przerywa biegu przedawnienia. Tym samym egzekucja z majątku dłużnika staje się utrudniona lub całkiem niemożliwa.
Komentarzy: 2 ⇒ [czytaj więcej...]

Usługi seksualne i szacowanie dochodów

        Dodane przez: inspektor, Wyświetleń: 2612

Z uzasadnienia sądu wojewódzkiego: "Końcowo Sąd zauważył, że szacunkowe ustalenie podstawy opodatkowania może mieć miejsce jedynie w przypadkach, gdy brak jest danych niezbędnych do ustalenia rzeczywistej jej wartości. W sprawie ustalono, że dochód wskazywany przez skarżącą, jako pochodzący z nierządu, w części nie udowodnionej nie mógł zostać osiągnięty
Komentarzy: 10 ⇒ [czytaj więcej...]

Dorn chce wyjaśnień od Tuska ws. wyłudzenia znacznej sumy - "nie odpuszczę"

        Dodane przez: inspektor, Wyświetleń: 1295

Poseł niezrzeszony Ludwik Dorn poinformował, że zwrócił się z interpelacją do premiera Donalda Tuska w związku z - jak mówił - próbą wyłudzenia od ministerstwa obrony narodowej "znacznej sumy" przy okazji negocjacji w sprawie zakupu śmigłowców dla polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie.
Komentarzy: 1 ⇒ [czytaj więcej...]


KRAJOWA SEKCJA PRACOWNIKÓW SKARBOWYCH NSZZ „Solidarność
26-600 Radom ul.Traugutta 52

DANE KONTAKTOWE