LOGO GŁÓWNE - www.skarbowcy.pl
Kochanka jest jak pocisk. Wpada w oko, pustoszy mózg, dziurawi kieszenie i wychodzi bokiem...            
zasłyszane
 

MENU GŁÓWNE

LOGOWANIE

POPULARNE ARTYKUŁY

ARCHIWALNE ARTYKUŁY

ARTYKUŁY


Przedsiębiorcy zatrzymani przez CBA

Dwie kolejne osoby zostały zatrzymało CBA w śledztwie dotyczącym wyłudzania środków z Unii Europejskiej na budowę sieci szybkiego internetu. To przedsiębiorcy z Tarnowskich Gór, którym zarzucono oszustwa i pranie brudnych pieniędzy.

Sprawa, która dotyczy 12 projektów unijnych na ponad 90 mln zł, obejmuje już 19 podejrzanych oraz 58 firm i beneficjentów uczestniczących nielegalnym procederze

Jeden z zatrzymanych ostatnio biznesmenów jest podejrzany o wyłudzenie dotacji unijnych na ok. 5 mln zł oraz pomoc w wyłudzeniu kolejnych 3 mln zł w ramach realizacji projektów unijnych „Zapewnienie dostępu do internetu na etapie ostatniej mili”. Drugi podejrzany usłyszał zarzuty pomocnictwa w wyłudzeniu 5 mln zł i prania brudnych pieniędzy. Prokuratura zastosowała wobec podejrzanych dozory policyjne i poręczenia majątkowe.

Według ustaleń śledztwa proceder polegał m.in. na wielokrotnym zawyżaniu i wystawianiu fikcyjnych faktur oraz na takim obrocie fakturami, aby ominąć obowiązek posiadania wkładu własnego i uzyskać sztucznie zawyżone dofinansowanie.

Pomimo iż zdarzenia gospodarcze opisane w fakturach nie zaistniały, a ich wartość była wielokrotnie zawyżona, za każdą wystawioną fakturą szła rzeczywista płatność ze środków unijnych. Podwykonawcy rozliczali się z beneficjentem tytułem innych fikcyjnych transakcji, niekoniecznie związanych z realizacją projektów unijnych. Starano się przy tym stworzyć pozory legalności i wypełniania unijnych procedur 
– wyjaśnił Kaczorek.

Jak podawała w 2016 roku gliwicka prokuratura, śledztwo dotyczy poświadczania nieprawdy „co do okoliczności mających znaczenie prawne w fakturach VAT dokumentujących zdarzenia gospodarcze”. Chodzi o wyłudzenia dotacji ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka dotyczącego budowy sieci internetowej – „Zapewnienie dostępu do internetu na etapie ostatniej mili”. Podmioty objęte postępowaniem ubiegały się bądź uzyskały wsparcie finansowe na kwotę ok. 60 mln zł.

Projekt „ostatniej mili”, w którym rolę instytucji wdrażającej pełniło Centrum Projektów Polska Cyfrowa, miał na celu stworzenie możliwości bezpośredniego dostarczania usługi szerokopasmowego dostępu do internetu mieszkańcom obszarów, na których prowadzenie tej działalności na zasadach rynkowych jest nieopłacalne finansowo.

Badane w śledztwie inwestycje były realizowane w latach 2010-2015 na terenie woj. śląskiego.

Źródło: PAP, niezalezna.pl        LINK DO ARTYKUŁU


        Dodane przez: awista | Wyświetleń: 1258  | Drukuj  | Poleć znajomemu
KOMENTARZE (2)

pare06-11-2017 (16:54)
 Rozumiem, że teraz ewentualny zwrot wyłudzonych dotacji nie nastąpi m.in. z mojej kieszeni, bo CBA zabezpieczyło te miliony na majątku zatrzymanych beneficjentów. W przeciwnym razie, w mojej ocenie, nowa ustawa o oświadczeniach majątkowych (podlegających publikacji) powinna obejmować beneficjentów unijnych dotacji - tam są miliony do monitoringu legalności, a nie wynędzniałych urzędników skarbowych i ich chudych pensji .
 

Dodaj komentarz

Tylko zalogowani użytkowicy mogą dodawać komentarze.

KRAJOWA SEKCJA PRACOWNIKÓW SKARBOWYCH NSZZ „Solidarność
26-600 Radom ul.Traugutta 52

DANE KONTAKTOWE