LOGO GŁÓWNE - www.skarbowcy.pl
Niełatwo iść przez życie kilkoma drogami równocześnie.             
Pitagoras
 

MENU GŁÓWNE

LOGOWANIE

POPULARNE ARTYKUŁY

ARCHIWALNE ARTYKUŁY

ARTYKUŁY


Troska Szefa Służby Cywilnej rzuca na kolana...

Szef Służby Cywilnej nie jest za odmrożeniem kwoty bazowej. Bo dojdzie do jeszcze "większego rozwarstwienia". Prawie się popłakaliśmy od tej troski Dobrosława Dowiat-Urbańskiego (zaufanego człowieka kierujących służbą cywilną w czasach PO). Ze śmiechu...(...) Urzędnicy mają żal do Rady Służby Publicznej, że pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu na 2018 r., który w dalszym ciągu pozostawia na tym samym poziomie kwotę bazową, od której wielokrotności jest naliczana pensja członkom korpusu. Jest ona zamrożona od 2009 r.

Nie jestem zwolennikiem odmrożenia kwoty bazowej, bo prowadziłoby to do jeszcze większego rozwarstwienia między najmniej i najlepiej zarabiającymi członkami korpusu. Moim zdaniem należy poprawić sytuację płacową właśnie tam, gdzie jest ona najgorsza.

(...)

 

cały wywiad w DGP:

http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1078912,dowiat-urbanski-o-reformowaniu-sluzby-cywilnej-i-podwyzkach-dla-urzednikow.html       LINK DO ARTYKUŁU


        Dodane przez: inspektor | Wyświetleń: 12208  | Drukuj  | Poleć znajomemu
KOMENTARZE (14)

pinero18-10-2017 (19:15)
 Czytałam...
Nasuwa mi się tylko jedno słowo komentarza: piiiii
 
silniczek18-10-2017 (19:41)
 Troska Szefa Służby Cywilnej rzuca na kolana...
I nie dziwię się tej trosce, a jeżeli ktoś jeszcze nie zrozumiał założeń reformy skarbówki w 2017 to spróbuję to łopatologicznie wytłumaczyć.

Pierwszym założeniem powstania KAS było połączenie budżetów IS, IC i UKS-ów, żeby podnieść pensje pracownikom US, kosztem pracowników IC i UKS-ów. Teraz widać to wyraźnie.
W US aktualnie największym problemem jest drastyczny niedobór kadry, który stopniowo przez ostatnie lata narastał, a teraz mamy kulminację problemu. Być może ktoś uważał, że jak da pracownikom US podwyżki (do 1,61 i więcej) to podziała motywująco. Błąd logiczny, pracownicy US nie są w stanie więcej pracować, bo są przeciążeni pracą.
Do tej pory raczej nie było chętnych do pracy w US, bo wymagania wygórowane, pensje śmieszne, a pracy za dwóch. Coś trzeba było z tym zrobić, więc zaczęto od podwyżek wynagrodzeń ze wspólnego budżetu IS, IC i UKS-ów. Metodą Robin Hooda - zabrać bogatym, a dać biednym.
Czy pracownicy US są zadowoleni z podwyżek ?! Nie, bo mają za dużo pracy.
Czy pracownicy byłych IC i UKS-ów są zadowoleni z KAS ?! Nie i tego chyba komentować nie trzeba, bo widać po wpisach na forum skarbowcy i celnicy pl.
I tym sposobem w KAS mamy 99% niezadowolonych pracowników (1% to kadra wyższego szczebla, która na tej reformie zyskała).
Drugim założeniem powstania KAS były oszczędności w utrzymaniu skarbówki. Oszczędności są, bo zredukowano zatrudnienie. Przy okazji zwolniono nie tych co trzeba, a pozostali, co nadają się do roboty szukają nowej pracy.

Szydełkowa robota została wykonana, żeby zrobić, to co zrobiono i nie wyciągać dodatkowych pieniędzy z budżetu. W świetle powyższego należy nowej KAS życzyć zdrowia i szczęścia, a nie domagać się podwyżek. W głowach Wam wszystkim się poprzewracało
 
gyokuro18-10-2017 (20:22)
 "Idziemy w kierunku, aby nie było żadnych kontroli" - ok. 36 min.
"Dobra zmiana w podejściu fiskusa do małych polskich firm"
https://www.youtube.com/watch?v=nGplT8p9tms&feature=youtu.be

Naprawdę warto tego posłuchać od początku do końca. Ciekawe rzeczy można usłyszeć, niektóre są zaskakujące.
 
anagram6918-10-2017 (21:02)
 Nie ma lepszego pomysłu na naprawę płac w SC, jak tylko podniesienie kwoty bazowej. Działania punktowe, które teraz są normą, powinny być wyjątkiem.

@gyokuro: Minister Banaś ma bardzo ciekawe poglądy: jak ktoś jest lewicowcem, chodzi na manifestacje KODu albo nie wierzy w Boga, to go łatwiej skorumpować.
 
gyokuro18-10-2017 (21:25)
 Mnie nie to zszokowało, bo to jest polityka, i politycy zawsze będą gadać, co im pasuje, jedni o wartościach (co samo w sobie jest dobre, tylko że jak powtarza się to w kółko, to przestaje być słuchane), a drudzy propagować usilnie gender (ponad wszelką miarę), a wciąż jedni i ci sami będą siedzieć w tym samym ministerstwie finansów.

O wiele poważniejsze jest to, co Pan Szef KAS powiedział o zniesieniu kontroli, np. sanepidu i kontroli z KAS, bo wszystko załatwi JPK, więc przedsiębiorcy nie muszą już niczego się obawiać, jakby tylko VAT był do sprawdzania.
A co z podatkiem dochodowym? Tam ustalenia nie polegały na tym, że ktoś wystawił lub nie wystawił faktury, a ktoś ją sobie ujął w rejestrze, ale np. to, CO było przedmiotem tej faktury - jakie towary i usługi i czy były związane z przychodem, czy amortyzacja jest prawidłowo liczona, czy ktoś nie wsadzi w koszty uzyskania przychodów okresu rozliczeniowego np. całej wartości samochodu marki Porsche rocznik 2017, a przecież JPK tego nie wyłapie, bo jeden ujmie w sprzedaży, a drugi ujmie w zakupie i wszystko będzie grało.
A przecież Szef KAS jest odpowiedzialny za ściągalność podatków, jak sam zauważył, więc takim zaniechaniem kontroli stworzy się następna luka w podatkach, tyle, że teraz nie w VAT lecz w PIT i CIT.
Brak kontroli ze strony SANEPID może mieć natomiast nieobliczalne skutki dla społeczeństwa, bo jak nikt nie będzie sprawdzał, to nikt nie będzie się starał zachować warunków sanitarnych do produkcji np. żywności, starając się jak najbardziej obniżyć koszty.
Brak kontroli BHP także przyczyni się do powodowania wypadków przy pracy przez niezachowanie odpowiednich warunków pracy - przedsiębiorcy będą oszczędzać na BHP.
 
pepe20819-10-2017 (07:55)
 Paradoksalnie, zarówno diagnoza Silniczka jak i konkluzja Szefa SC są prawdziwe. Natomiast Szef SC nie zauważył totalnego spłaszczenia siatki wynagrodzeń na poziomie pracowniczym - co nie jest ani słuszne, ani sprawiedliwe, ani pożądane. Dalsze poprawianie poziomu płac najniżej zarabiających odbywa się kosztem spadku motywacji pozostałych. Zauważyć też należy, że kolejne kierunkowe zmiany sposobu działania US-ów prowadzą do pewnego absurdu: co raz mniej tradycyjnych kontroli, to co raz mniej wymiarów. Zatem zaobserwować można, szczególnie w większych US-ach, że pracownicy komórek stricte merytorycznych - tradycyjnie najwyżej wartościowani - mają stosunkowo mniejszy przyrost dodatkowego obciążenia pracą w porównaniu z pracownikami szeroko rozumianej obsługi bezpośredniej. To właśnie w tej stosunkowo nisko wartościowanej obsłudze bezpośredniej (głównie czynności sprawdzające) pracownicy przy lawinowym wzroście nowych obowiązków i znacznym ubytku kadrowym nie wiedzą w co ręce włożyć najpierw. Ilość i wielość tych nisko wartościowanych czynności jest zabójcza. Stąd wniosek, że przy obecnym kierunku zmian każde kolejne dociążanie dodatkowymi obowiązkami US-ów nie rozkłada się w poszczególnych komórkach równomiernie,natomiast wartościowanie stanowisk zdaje się również tego nie uwzględniać.Innymi słowy - bez odpowiedniej polityki kadrowej (czytaj: zatrudnienia dodatkowych osób, czy - jeśli to możliwe - przesunięć pracowników do komórek najbardziej obciążonych - podwyżka wg kryterium wartościowania utrwali swoistą patologię.
 
domrycy19-10-2017 (11:11)
 Pan minister Radziwiłł właśnie obiecał po co najmniej 4 stówy na głowę dla rezydentów ze spłatą od lipca. Wniosek prosty: trzeba pomachać kalkulatorami, tak jak ci niby lekarze stetoskopami, i minister Banaś po 5 stów powinien dać?
 
hgdf19-10-2017 (11:33)
 "Nie jestem zwolennikiem odmrożenia kwoty bazowej, bo prowadziłoby to do jeszcze większego rozwarstwienia między najmniej i najlepiej zarabiającymi"
tu ma rację, policzcie sobie, obecnie różnica w zarobkach między mnożnikiem 1,61 a 2,00 to około 731 zł, gdyby kwotę bazową podnieść do np. 2000 zł to z takimi samymi mnożnikami różnica około 800 zł
 
lola19-10-2017 (14:10)
 Nie ma to jak Szef, który tak "dba" o wynagrodzenia w budżetówce... żeby im się w nie poprzewracało.
 
gyokuro19-10-2017 (16:35)
 W 2006 r. kwota bazowa i dla nauczycieli, i w służbie cywilnej wynosiła 1795,80 zł czyli była taka sama.
W 2017 r. kwota bazowa dla nauczycieli wynosi 2.752,92 zł, dla odmiany kwota bazowa w służbie cywilnej wynosi 1873,84 zł, czyli prawie o 1000 zł mniej.
W oświacie jakoś nie bali się rozwarstwienia płac.
Można? Można!
 
grzmil19-10-2017 (19:46)
 Od 2008 r. na stanowisku zastępcy dyrektora Departamentu Prawnego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie zajmował się głównie obsługą legislacyjną i prawną Szefa Służby Cywilnej.
Nie ma więc co oczekiwać dobrej zmiany od człowieka, który zdobywał doświadczenie w pieleszach rządu PO-PSL. Taki to mamy klimat.
 
siema20-10-2017 (11:26)
 hgdf: nie zgodzę się z Tobą. jeżeli zbuduje się prawidłowo system wynagradzania z właściwie ustawionymi proporcjami różnic, to sprawiedliwie jest, jeżeli te proporcje będą zachowane przy okazji waloryzacji wynagrodzeń. Po co były te wszystkie opisy stanowisk, wartościowania i przedziały w siatce wynagrodzeń? Po to aby potem i tak to podważyć i rozwalić cały system wynagradzania? Szefowi SC poleciłbym lekturę przepisów i materiałów zamieszczonych na portalu kierowanej przez niego instytucji, bo takimi wypowiedziami się kompromituje:
https://dsc.kprm.gov.pl/opisy-i-wartosciowanie-stanowisk-pracy
 
gil20-10-2017 (16:09)
 Niestety doszło do tego, że młodzi do KAS-u nie chcą, bo za mało kasy. Zatem MF coś próbuje z tym zrobić, a jeśli chodzi o starych, to oni i tak będą siedzieć, zatem nimi nie ma się co przejmować, bo gdzie pójdą.
Bez "narzędzia", które wpłynie na MF nic się nie zmieni.
 
gyokuro20-10-2017 (16:15)
 Nie zgadzam się z tym, że starszymi pracownikami nie ma co się przejmować, bo propozycji nie przyjęli właśnie starsi, a nie młodzi.
 
pare20-10-2017 (16:56)
 Ten "pan" mógłby zrezygnować ze służbowej fury i komóry, a w delegacje służbowe mógłby jeździć własnym autem, wszak przecież zwróciliby mu (tak jak nam) 0,40 zł za km i wystarczy. Podobnie jak Pan Dewiant-Urbański, też nie jestem zwolennikiem rozpuszczania urzędniczego - tego na samej górze
 
gyokuro21-10-2017 (08:02)
 Jeśli SSC tak bardzo troszczy się o nadmierne rozwarstwienie, to niech przyjrzy się dzieleniu nagród w referatach kontroli podatkowej, bo tu to dopiero rozwarstwienie: kominy i piwnice.
 
justice21-10-2017 (11:58)
 Widocznie za to mu płacą na razie do końca tej dobrej zmiany.
 

Dodaj komentarz

Tylko zalogowani użytkowicy mogą dodawać komentarze.

KRAJOWA SEKCJA PRACOWNIKÓW SKARBOWYCH NSZZ „Solidarność
26-600 Radom ul.Traugutta 52

DANE KONTAKTOWE